رفتینگ بعنوان یک رشته ورزشی پر طرفدار از سال 1972 وارد بازیهای المپیک مونیخ و بدنبال آن المپیک 1992 بارسلون و1996 آتلانتا شد . مسابقات جهانی وبین المللی رفتینگ در کشورهای مختلف از سال 1998 تحت نظارت فدراسیون جهانی رفتینگ IRF برگزار می گردد. این مسابقات در چهار ماده: سرعت Sprint ، ماراتن Down river، اسلالوم Slalom و موازی Head to Head، در رودخانه های مختلف و با درجات خروشانی مختلف برگزار می گردد.

خبرها


قایقها

تاریخچه رفتینگ در جهان:


تاریخچه رفتینگ در جهان به قدمت طول تاریخ می باشد. از زمانی که بشر به ضرورت سفر های کوتاه بر روی آب پی برد متوجه شد به وسیله ای نیاز دارد که بتواند او را بر روی آب شناور کرده واز نقطه ای به سوی دیگر ببرد. کلمه رفت در لغت به معنای قایق های چوبی است که با کنار هم قرار دادن تعدادی الوار و بستن آنها به هم ساخته میشود که ما به آن کلک میگوییم . بومیان آمریکایی اولین ابداع کننده ثبت شده قایق های رفت در جهان هستند و هنوز هم مسابقات سنتی آنها در آمریکای جنوبی بر گزار میگردد.
قايق های رفتینگ درابتدا فقط براي جابجايي افراد وحمل كالاهاي مختلف مورد استفاده قرار مي گرفت ولی از سال 1980اين قايق ها برای مصارف توریستی تفريحي هم مورد استفاده قرار گرفت.درمبحث ساخت قایقهای رفتینگ،بتدریج تفکراتی در خصوص اصلاح فرم و جنس کلکهای چوبی اولیه صورت گرفت.دراوايل سال 1840 یک آمریکایی بنام جان فرمونت (John Fremont) ،از تيوپ اتومبيل برای ساخت قایق رفتینگ استفاده كرد و براي بالا بردن مقاومت آن در برابر سنگهاي رودخانه و پاره شدن، آنرا با پارچه برزنتي محصور كرد. بعد از آن اوایل قرن بیستم قايقهاي رفتينگ بادي با روکش pvc بشکل کنونی براي مصارف توريستي مورد استفاده قرار گرفت و بدنبال جذابیتهای ورزشی واقتصادی آن، شركت هاي خصوصي با حضور پر رنگ تر خود نقش مهمي در تقويت برنامه های رفتينگ وسفر های رودخانه اي ایفا كرده و تورهای هیجان انگیز در آبهای خروشان را راه اندازی کردند.امروزه درمبحث گردشگری ،رفتینگ بعنوان یکی ازشاخه های پرطرفدار صنعت توریسم بحساب می آید و بدلیل هیجان ونشاط آمیخته با این نوع برنامه ها ، هر روز به تعداد علاقمندان این رشته مفرح افزوده میشود.

رفتینگ ورزشی:
رفتینگ بعنوان یک رشته ورزشی پر طرفدار از سال 1972 وارد بازیهای المپیک مونیخ و بدنبال آن المپیک 1992 بارسلون و1996 آتلانتا شد . مسابقات جهانی وبین المللی رفتینگ در کشورهای مختلف از سال 1998 تحت نظارت فدراسیون جهانی رفتینگ برگزار می گردد. این مسابقات در چهار ماده: سرعت Sprint ، ماراتن Down river، اسلالوم Slalom و موازی RX در رودخانه های مختلف و با درجات خروشانی مختلف برگزار می گردد.

پیشینه فعالیتهای رفتینگ در ایران:
رفتینگ در ایران ورزش و فعالیتی نوپا و جدید است . از سال 1383 با مطالعاتی که صورت پذیرفت و وجود زمینه های اجتماعی و اقتصادی و همچنین جغرافیای مناسب شهر اصفهان و رودخانه زاینده رود و ارمند(چهارمحال و بختیاری)، تورهای یک و چند روزه قایقرانی در آبهای خروشان(Rafting) راه اندازی شد و در ادامه مسیرهای امن مناسبی در رودخانه های ارمند،کارون،سزار و زاینده رود شناسائی گردید. برنامه ها یی نیز برای مسیر های مهیج تر مورد بررسی قرارگرفت.

درحال حاضر استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مازندران، کهکیلویه و بویراحمد، البرز، گیلان، فارس، قزوین، بوشهر، خوزستان و کردستان در رشته رفتینگ فعال هستند.

لینکهای مربوط


ورزشکاران

رویدادها