ورزش کایت بردینگ یک ورزش سطح آبی است که ترکیبی از ویندسرف ، موج سواری ، پاراگلایدرو ژیمناستیک در یک ورزش مهیج است. یک هارنس که توسط کایت بردردر پوشیده می شود ، نیرو را از طریق یک لاین قابل کنترل به یک تخته که می تواند تخته موج سواری یا تخته مخصوص کایتبردینگ (Twintip) است منتقل می نماید.

خبرها


قایقها

کایت بردینگ
ورزش باد و موج

ورزش کایت بردینگ یک ورزش سطح آبی است که ترکیبی از ویندسرف ، موج سواری ، پاراگلایدرو ژیمناستیک در یک ورزش مهیج است. یک هارنس که توسط کایت بردردر پوشیده می شود ، نیرو را از طریق یک لاین قابل کنترل به یک تخته که می تواند تخته موج سواری یا تخته مخصوص کایتبردینگ (Twintip) است منتقل می نماید.

شرح مختصری از تاریخچه
چینی ها برای اولین بار در قرن 13 میلادی کایتی را ساختند که نیروی پیشرانه حرکت شخص را ایجاد می نمود . اما در سال 1880 میلادی جورج پوپوک از کایت هایی که ابعادشان از کایت بازی کودکان بزرگتر شده بود جهت حرکت دادن ارابه ها و قایق ها بر روی آب استفاده کرد . این سیستم همانند سیستم کایت های امروزی دارای چهار لاین کنترلی بود .

در سال 1903 پیشگام پرواز آقای ساموئل کودی وسیله ای را ساخت که با استفاده از یک کایت که نیروی محرکه قایق کوچکی را فراهم میساخت عرض کانال انگلیس را پیمود. در اواخر 1970 ساخت پارچه Kevlar و پس از آن Spectra منجر به ساخت کایت هایی مقاوم تر ، سبکتر و در عین حال با قابلیت کنترلی بیشتری گردید . در سال 1978 آقای یان دی (Ian Day) با استفاده از یک قایق کاتاماران تورنادو تجهیز شده به یک کایت Flexi Foil به سرعت 40 کیلومتر در ساعت رسید.

اما پیشگام کایت بردینگ به آنچه ما امروز از آن سراغ داریم به برادران Legaignoux از فرانسه برمی گردد ، افرادی که اولین کایت باد شدنی را در سال 1984 ساختند و در اولین هفته مسابقات سرعت Brest آنرا به نمایش گذاشتند . همین دو برادر در سال 1997 کایتی با نام تجاری wipika ساختند که شکل کامل کایت های امروزی است . همچنین در سال 1997 اولین بورد اختصاصی این ورزش توسط Raphael Salles ساخته شد و ورزش کایت بردینگ رسما از سال 1998 بعنوان یک ورزش هیجانی به دنیا معرفی گردید.

 

رشته های کایت بردینگ

رشته ای مختلفی از این ورزش وجود دارد که هر رایدر متناسب با علاقه و توانایی خود در یک یا چند رشته فعالیت می نماید : Freeride ، Freestyle ، wake-riding ، wakestyle ، Jump (Airstyle) ، Wakeskate ، Course racing ، Speed Racingو Foil که در بخش های بعدی به تفصیل بیشتری به معرفی هر یک اقدام خواهیم نمود.

اما برای یک کایت بردینگ شما به سه عامل نیاز دارید : باد ، آب و تجهیزات

قدرت باد و تناسب با ابعاد کایت
کایت بردرها ابعاد کایت یا طول لاین را متناسب با قدرت باد تغییر می دهند . در واقع بادهای قوی تر ، کایت های کوچکتری را نیاز دارد . کایت بردرها جهت تشخیص سرعت باد از دستگاههای متحرک بادسنج استفاده می کنند . کایت بردر های حرفه ای چندین کایت با ابعاد مختلف جهت تمرین در شرایط بادی مختلف دارند .

جهت باد مناسب جهت کایت بوردینگ
بادهای به موازات ساحل (cross-shore) و بادهای مایل به ساحل (cross-onshore) بهترین بادهای تمرین کایت بردینگ است . بادهای رو به دریا (offshore) در دریاچه یا زمانیکه قایق ایمنی در دسترس است قابل کایت بردینگ است . بادهای عمود بر ساحل (onshore) بدلیل ایجاد مخاطره برخورد شخص به ساحل مناسب کایت بردرهای مبتدی نمی باشد.

 

محل مناسب کایت بردینگ

هر محل فضای کافی با عمق آب نیم متر و دارای بادهای رو به ساحل یا به موازات ساحل که دارای سرعت 10 تا 35 نات (19 تا 65 کیلومتر در ساعت) بوده و محل مناسب جهت بلند کردن و خواباندن کایت را داشته باشد برای کایت بردینگ مناسب است.
غالبا کایت بردینگ در سواحل دریاها ، اقیانوس ها ، دریاچه ها و خلیج های کوچک و در موارد نادری در رودخانه های بزرگ انجام می شود.

تجهیزاتکایت بردینگ
کایت های مخصوص کایت بردینگ بعنوان وسیله تامین نیروی پیشرانه در دو نوع کایتهای leading edge inflatables و کایتهای Foil عرضه می گردند.

لاین و تیرک کنترلی (Line & Control Bar) که لاین وظیفه ارتباط شخص به کایت را داشته وBarControl که در انتهای لاین قرار دارد وظیفه تغییر جهت و تنظیم مقدار قدرت نیروی پیشرانه کایت را بر عهده دارد.

برد یا تخته کایت بردینگ که بر اساس رشته ای که شخص در آن فعالیت می کند ، وزن شخص و قدرت باد دارای اشکال و ابعاد مختلفی است.

همچنین تجهیزات دیگری شامل هارنس ، کلاه ایمنی ، جلیقه شناور سازی و جلیقه ضد ضربه نیز در این ورزش مورد استفاده قرار میگیرد.

کایت بردینگ در ایران
به گفته حمید شمالی رئیس انجمن کایت بردینگفدراسیون قایقرانی ایران ، این ورزش در سال 1392 به همت چند نفر از علاقه مندان که جهت یادگیری این ورزش به خارج از کشور سفر کرده بودند به ایران وارد شد . هم اکنون این ورزش نوپا در شهرهای بندرعباس ، قشم و کیش مراحل رشد و فراگیر شدن خود را طی می کند .
شمالی در رابطه با طریقه آموزش کایت بردینگ برای علاقه مندان گفت : در فصل پاییز و زمستان جنوب کشور بهترین زمان یادگیری است و علاقه مندان از سراسر ایران می توانند با هماهنگی با هیئت های قایقرانی سراسر کشور در قالب تور های آموزشی از طریق تکمیل فرم ثبت نام دوره آموزشی کایت بردینگ نسبت به یادگیری اقدام نمایند.
همچنین ایشان خاطرنشان کردند که علاقه مندان دقت کنند ورزش کایت بردینگ یک ورزش مهیج و بسیار پرتحرک است و یادگیری زیر نظر مربیان رسمی و باتجربه همراه با رعایت اصول ایمنی می تواند از بروز حوادث و آسیب های جدی آنها خودداری نماید.

لینکهای مربوط


ورزشکاران

رویدادها