جدیدترین خبرهانسخه چاپي ارسال به دوست


   اینچئون با 9 مدال رنگارنگ برای قایقرانی ایران به پایان رسید

   

مجموعه قایقرانی ایران در بازیهای آسیایی تاکنون 15 مدال کسب کرده که سهم این دوره از مسابقات 9 مدال است. به طور کلی فدراسیون قایقرانی با تحت پوشش قرار دادن 3 فدراسیون جهانی کانوئینگ، روئینگ و سیلینگ کار سنگینی انجام می دهد. این 3 رشته با 44 مدال در بازیهای آسیایی اینچئون حضور داشتند که از این تعداد، قایقرانان ایران موفق به دریافت 9 مدال رنگارنگ شدند.
مدال آوری قایقرانی ایران در بازیهای آسیایی از پانزدهمین دوره این رقابت ها در سال 2006 دوحه آغاز شد. کسب یک مدال نقره حاصل کار قایقرانی ایران در این رقابت ها بود. در دور گذشته یعنی شانزدهمین دوره مسابقات، پیشرفت چشمگیری در قایقرانی ایجاد شد و 5 مدال شامل 2 طلا، یک نقره و 2 برنز حاصل تلاش پاروزنان ایرانی در بازیهای آسیایی 2010 گوانگجو بود.
اما اینچئون برگ زرین دیگری است بر افتخارات قایقرانی ایران. 9 مدال رنگارنگ شامل 1 طلا، 2 نقره و 6 برنز نتیجه تلاش خانواده قایقرانی در 4 سال گذشته می باشد که اکنون با کسب این تعداد مدال به بار نشسته است.
44 قایقران در بازیهای آسیایی اینچئون از سوی ایران در 4 رشته روئینگ، بادبانی، آبهای آرام و اسلالوم حضور داشتند.
قایقرانی در این رقابت ها کار خود را با روئینگ شروع کرد. روئینگ ایران در اینچئون موفق به کسب 4 مدال شد. 1 طلا و 3 برنز. محسن شادی مدال طلای خود در ماده سبک وزن بازیهای آسیایی 2010 گوانگجو را این بار در میدانی سخت تر و در روئینگ تکنفره سنگین وزن به نوعی ارتقاء داد و بانوان ایران نیز در روئینگ چهارنفره جفت پاروی سبک وزن مدال برنز خود را تکرار کردند. سولماز عباسی، نازنین ملائی، مهسا جاور و حمیرا برزگر برنزی های روئینگ بانوان در ماده چهارنفره این رقابت ها هستند.
اما سولماز عباسی در تکنفره سبک وزن بانوان و مجتبی شجاعی و امیر رهنما در روئینگ دونفره جفت پاروی سنگین وزن مردان با کسب مدال برنز شاهکار روئینگ ایران در این دوره از رقابت ها بودند.
اما مدال آوری قایقرانی با آبهای آرام ادامه پیدا کرد. احمدرضا طالبیان در کایاک تکنفره 1000 متر نقره گرفت. طالبیان متاسفانه نتوانست مدال طلای گوانگجوی خود را تکرار کند، اما قایقرانان ایران در 3 ماده دیگر نیز قایقرانان آبهای آرام خوش درخشیدند. در کایاک دونفره 1000 متر سعید فضل اولی و علی آقامیرزایی صاحب مدال نقره شدند. این مدال با توجه به رقبای سرسختی که این 2 قایقران جوان کشورمان داشتند بسیار ارزشمند است. ایشان حتی با توجه به اختلاف کمی که نسبت به نفر اول داشتند می توانستند صاحب مدال طلا باشند.
عادل مجللی نیز مدال برنز با ارزشی گرفت. عادل پس از درخشش در رقابت های قهرمانی جهان و حضور در فینال A کانوی تکنفره 200 متر این رقابت ها، نشان داد که قایقران سرعتی خوبی است و می تواند سال ها برای قایقرانی ایران افتخار آفرین باشد. مدال عادل از این جهت در بازیهای آسیای ارزشمند است که آسیایی ها خصوصا در شرق قاره کهن، در مواد سرعتی سرمایه گذاری ویژه ای دارند و عادل با این مدال نشان داد که می تواند رقیبی قدرتمند برای آن ها باشد. گرچه اختلاف کم و چند صدم ثانیه ای او نسبت به مدال طلای مسابقات، حاکی از این است که در آینده شاهد رتبه های بهتری از او خواهیم بود.
آرزو حکیمی تنها بانوی المپیکی آبهای آرام ایران نیز در این رقابت ها در کایاک تکنفره 200 متر برنز گرفت. آرزو با کسب اولین مدال بانوان آبهای آرام ایران در بازیهای آسیایی و دارا بودن تنها 19 سال سن، آینده ای درخشان برای کایاک بانوان ایران نوید می دهد.
اما در روز آخر رقابت های قایقرانی در بازیهای آسیایی اینچئون، مدال ارزشمند دیگری در رشته اسلالوم کسب شد. مدال برنز سونیا گماری اولین مدال اسلالوم ایران در بازیهای آسیایی است و شاید شروعی پرفروغ برای روزهای خوب قایقرانان این رشته در المپیک آسیا باشد. سونیا گماری در کانوی تکنفره اسلالوم بانوان آخرین مدال قایقرانی کشورمان در این رقابت ها را کسب کرد.
با کسب این 9 مدال قایقرانی ایران به کار خود در بازیهای آسیای خاتمه داد. درخشش پاروزنان ایرانی در این رقابت ها چشمگیر است، اما باید بدانند که موفقیت در این مسابقات توقعات را از این رشته پر مدال بالاتر برده و با در نظر گرفتن فاصله کوتاه تا رقابت های انتخابی المپیک در رشته های مختلف، مردم ایران منتظر روزهای خوش دیگری در قایقرانی هستند.
اکنون دیگر مردم و مسئولین ورزش کشور به قایقرانی امید بیشتری دارند و همه باید در انتظار کسب موفقیت های بزرگتر در قایقرانی ایران باشیم.

 

 

 

 


١٢:١٥ - شنبه ١٢ مهر ١٣٩٣ عدد : ٤٥٢٨ تعداد نمایش : 1460خروج